PDA

Виж пълната версия : Индикатор - Вероятности на ценовите движения



Mateev
07.01.2020, 17:53
Отварям нова тема с цел да публикувам поредния мой индикатор, който изчислява каква е най-вероятната вероятност, създала баровете в буфера на индикатора. Не знам каква може да е ползата от този индикатор, освен на първо време ОБРАЗОВАТЕЛНА ПОЛЗА, пък след това може и да излезе някаква стратегия с използването на този индикатор.

Индикатора съм го кръстил RsmProb (RSM са началните букви на 3-те ми имена, а Prob идва от Probability (вероятност)).

Като параметър на този индикатор се задава броя на баровете, за които той да изчисли три вида вероятности:
1. Песимистична вероятност на бароветв в буфера (визуализира се със зелена линия)
2. Оптимистична вероятност на баровете в буфера (визуализира се с червена линия)
3. Най-вероятна вероятност на баровете в буфера (визуализира се с жълта линия)

Вероятностите са мащабирани да се показват в диапазона от 0 до 100, което трябва да се интерпретира като вероятност от 0% до 100%. Нула процента означава максимално бърз тренд надолу без никакви корекции. Респективно 100% вероятност означава максимално бърз тренд нагоре без никакви корекции. И последно - 50% вероятност означава консолидация или по-точно - чисто случайно движещи се цени.

По подразбиране съм настроил броя на баровете, за които се изчислява вероятноста, на 5 бара. Вие разбира се можете да променяте тази стойност и да наблюдавате какво се случва.

Ако ви е любопитно какви вероятности движат цените на финансовите инструменти, можете да си изтеглите индикатора и да го пуснете върху интересуващите ви символи:

Mateev
07.01.2020, 17:57
За който не знае как се слагат външни индикатори в МТ4, ще публикувам кратка инструкция:

1. Изтегляте си файла RsmProb.rar
2. Разархивирате го и вътре ще намерите файла RsmProb.ex4. Този файл съдържа готов компилиран индикатор с име RsmProb
3. Стартирате MetaTrader 4
4. Избирате File и след това Open Data Folder. Отваря ви се прозорец на Windows Explorer с директорията на самия MetaTrader 4
5. В тази директория избирате MQL4 и след това избирате Indicators
6. Копирате файла RsmProb.ex4 в директорията Indicators, и това е всичко.
7. След това или рестартирате МТ4, или отивате в неговия прозорец Navigator и след това Indicators и натискате Refresh

За да пуснете индикатора върху някоя графика, можете просто да го изберете с мишката и да го провлачите до графиката. Появява се един прозорец с възможност за настройки, които можете да разгледате и ако искате - да промените. След това натискате OK и индикатора се появява на графиката.

Mateev
07.01.2020, 18:00
Версията на индикатора е 1.00. Тоест начална, недопрецизирана версия. На пръв поглед работи безпогрешно, но знам ли. Ако откриете някакви бъгове, обадете се да ги поправя. Също така пишете, ако искате някакви усъвършенствания на индикатора.