PDA

Виж пълната версия : automated trading system



todor
11.02.2020, 15:17
някой има ли опит с тези системи?

Mateev
12.02.2020, 11:11
Разбира се. Аз и повечето други системни трейдери в България търгуваме само със автоматизирани търговски системи. Наричаме ги Expert Advisors или по-простично - роботи.

По света има софтуерни продукти, които автоматизирано търсят печеливши търговски стратегии, и после на изхода си директно генерират готов робот за търговия на MetaTrader 4 и/или 5. Например Strategy Quant: https://strategyquant.com

todor
14.02.2020, 18:53
само в метатрейдър ли работите - вярно добър инструмент е, но търся мнение за търговия през API или ICE - ако някой, може да сподели нещо или опит..

Mateev
15.02.2020, 08:32
МетаТрадер-а може да използва всяко едно API на Windows-a, включая и такива, които човек сам си е написал на друг програмен език. По този начин на практика един трейдер има неограничени възможности да програмира каквато си иска търговска стратегия. СЪщо така на MQL4/5 може да се се търгува не само към МТ сървъри и брокери, но и към произволни други брокери или борси, предлагащи API за връзка с тях или поддържащи някой стандартен протокол, като FIX например.

Всичко това обаче са софтуерни проблеми, които подлежат на разрешаване с повече или по-малко труд. По-голямото предизвикателство обаче е създаването на истински печеливша търговска стратегия, и с този проблем се занимават всички системни трейдери. Софтуера е поизоставен малко на заден план, защото ако човек вече има добра стратегия, все ще намери начин да я програмира сам или с приятели-програмисти.

Mizzo
29.04.2020, 00:11
МетаТрадер-а може да използва всяко едно API на Windows-a, включая и такива, които човек сам си е написал на друг програмен език. По този начин на практика един трейдер има неограничени възможности да програмира каквато си иска търговска стратегия. Също така на MQL4/5 може да се се търгува не само към МТ сървъри и брокери, но и към произволни други брокери или борси, предлагащи API за връзка с тях или поддържащи някой стандартен протокол, като FIX например.

Всичко това обаче са софтуерни проблеми, които подлежат на разрешаване с повече или по-малко труд. По-голямото предизвикателство обаче е създаването на истински печеливша търговска стратегия, и с този проблем се занимават всички системни трейдери. Софтуера е поизоставен малко на заден план, защото ако човек вече има добра стратегия, все ще намери начин да я програмира сам или с приятели-програмисти.

Привет на всички! Айде и аз се регистрирах, в другия форум съм с ник p_dim (онова недоразумение на Инстата не го броя за форум и никога не съм се регвал там!).
Матеев, ти както си го написал, все едно от как го има Метатрейдъра, все е можело да се свържеш към произволна борса/брокер. Мчи то беше февруари (преди два месеца) когато някой ми каза че вече вкарали сокети в документацията. Ама като погледнах, то можеш само 'клиент' да направиш. Ако искаш да работи като сървър, пак трябва уиндоуските .dll-и да импортваш и да се бориш като прасе с тиква да го подкараш, т.е. нещата не са се променили особено. А да се вържеш по FIX протокола, приятни занимания ти пожелавам! Първо, понятията във FIX нямат нищо общо с метакуотските и ще ти умилее как да парсваш съобщенията. Не съм чул някой да се е прецакал да напише библиотека за MQL и да я е подарил фрий, но ако си намерил такава - дай да я видим, може да свърши работа.

Mateev
30.04.2020, 17:47
Привет на всички! Айде и аз се регистрирах, в другия форум съм с ник p_dim (онова недоразумение на Инстата не го броя за форум и никога не съм се регвал там!).
Матеев, ти както си го написал, все едно от как го има Метатрейдъра, все е можело да се свържеш към произволна борса/брокер. Мчи то беше февруари (преди два месеца) когато някой ми каза че вече вкарали сокети в документацията. Ама като погледнах, то можеш само 'клиент' да направиш. Ако искаш да работи като сървър, пак трябва уиндоуските .dll-и да импортваш и да се бориш като прасе с тиква да го подкараш, т.е. нещата не са се променили особено. А да се вържеш по FIX протокола, приятни занимания ти пожелавам! Първо, понятията във FIX нямат нищо общо с метакуотските и ще ти умилее как да парсваш съобщенията. Не съм чул някой да се е прецакал да напише библиотека за MQL и да я е подарил фрий, но ако си намерил такава - дай да я видим, може да свърши работа.

Наистина си прав, че нещата не са никак лесни, когато човек се опитва да се свързва с не-метатрейдер брокери. Важното е обаче, че има техническа възможност, колкото и да е сложна тя. Едно време и това го нямаше. Аз го проследявам МетаТрейдера още от зората на неговото развитие, когато беше много много по-дървен. Тогава беше не компилатор, а само интерпретатор, при това със силно ограничени функции, с които почти нищо не можеше да се направи. От тогава до ден днешен МетаТрейдера има огромно развитие, и за все по-малко неща вече е необходимо да се ползва външен DLL.

ПП: Радвам се, че си програмист. Доста малко трейдери са програмисти и използват програмирането за разработка на търговски стратегии и/или роботи за тяхното реализиране. Разкажи накратко твоя опит и напредък в областа на търсенето на търговски стратегии и програмирането на роботи.