PDA

Виж пълната версия : Енергийна борса



borkooo_pz
11.02.2020, 17:43
Как функционира тази борса ?
Възможно ли е ,ние дребните търговци да " шграем" на нея ?

Mateev
12.02.2020, 11:05
Доколкото знам, за да търгува една фирма електроенергия, трябва да получи лиценз от ДКЕВР.

Иначе наистина търговците на електроенергия много лесно постигат високо ПМО и почти безрисково печелят милиони. Повечето от тях търчат насам-натам из България и из околните страни, и сключват договори за доставка на електроенергия. След това се опитват да изпълнят тези договори, търгувайки на свободния пазар, и след това прибират комисионната и разликата от постигнатата добра цена на търговете.

Това обаче е бизнес за фирми и бизнесмени с многомилионен капитал, но и печалбите се измерват с милиони. Склонен съм също така да си мисля, че лиценз от ДКЕВР не се получава току така само с усмивка. По-скоро трябва да се мотивира този или онзи държавен служител, за да е благосклонен и да гласува "за" в комисиятя, която се назначава за проверка на документите и издаване на лиценз.

Mateev
12.02.2020, 11:09
Иначе от статистическа гледна точка търговията с електроенергия е мана небесна. В движението на цените има голяма цикличност и прогнозирането им със статистически методи е много лесно. Ако можех да търгувам на този пазар, много лесно щях да си разработя стратегия с високо ПМО.