Добре дошли в Свободен Български ФОРЕКС форум.
Страница 20 от 22 ПърваПърва ... 101819202122 ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 213
  1. #191
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Че то няма толкова енергия в радиовълните около земята ....
    То е ясно, че обяснението е смешно. Правиме се, че вярваме и чакаме да видим до къде ще я докарат. Приемам че просто не желаят да споделят принципа на работа и засега още са ми в списъка за наглеждане

    Междувременно Андреа Росси е потвърдил, че следващия продукт ще е генератор на ток. Ще го пускал за продажба през 2022г, по същия начин като лампата след официална презентация. Става ясно, че по причини за които не се дават обяснения, първата версия на генератора няма да е в състояние да захранва консуматори които са с намотки, например електромотори и всякакъв вид бобини. За това се налагало да има за буфер с батерии, което за съжаление очевидно ще оскъпи генератора. На въпрос дали все пак е възможно да се избегнат батериите в бъдещите разработки, отговаря само с "може би", значи има още много изследвания да се правят.

    За лампата последно е уточнил, че ще има възможност за автоматична регулация на силата на светлината според външната осветеност, като ще има и ръчна регулация от 0 до 100%. Консумацията щяла да пада пропорционално на силата на светене, например наполовина лумени (от 10'000 на 5'000) -> наполовина консумация (от 4W на 2W). Презентацията (уж) си остава за 25-ти ноември'21, няма промяна.

  2. #192
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Още едни юнаци, които твърдят че имат технология за студен ядрен синтез: https://electricfusionsystems.com/#tech Казват, че тяхното устройство ще е портативно/преносимо като ще го предложат в три варианта: за 10 киловата, 500 киловата и 1 мегават. Това си е на база ядрена реакция, има някаква радиация във вид на гама лъчи, но казват че ще е слаба. Горивото е литий+водород, енергията директно се превръщала в електричество, отпадъка е хелий. По техни изчисления, цената на произведения ток ще е 10 пъти под сегашните цени, по-конкретно около $8 за мегават. Реакторът нямало да е скъп, всичко се постигало с пулсации и не се развиват много високи температури, нито се използват скъпи материали. В момента събирали $10 милиона, за да преминат от лабораторни прототипи към масово производство, скоро щял да им излезе патентът. Но очевидно няма да имат продукт в "близките дни".

    Ако всичко е вярно, може да се окаже, че мастодонти като Локхийд ще ръфат пръчката с техния термоядрен реактор, тъй като тяхната технология е да задържат мини-слънце в реактор чрез мощни магнитни полета, за да получат управляем синтез.

  3. #193
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Последно от Andrea Rossi се е чуло, че има 10% шанс на 25-ти ноември'21 в Швеция, заедно с презентацията на лампата да бъде представен и генератор за топлина. В момента Rossi отделял почти цялото си време за генератора, тъй като за него лампата била вече "завършен продукт". Генератора щял да бъде за топлина, тъй като бил по-прост (съответно по-евтин) от варианта за ток, тъй като тука нямало нужда от батерии за буфер и т.н. https://e-catworld.com/2021/06/21/ro...d-in-november/

    В коментарите към новината има и дискусия за Кирил Чуканов, с предположения че патента на Чуканов вероятно спъва някои аспекти от работата на A. Rossi тъй като става въпрос за близки или едни и същи процеси. Така че, на Rossi му се е наложило да търси други пътища за да не се позовава на патента на Чуканов и това вероятно доста го е забавило. Не мога да коментирам, защото е ясно че не разбирам от тия работи. Според написаното (не съм проверявал данните), патента на Чуканов е от 2001г. и изтича 2023г.защото таксата за подновяване не е била платена. Така че, след две години ще стане "отворен" т.е. всеки ще може да го ползва безплатно.

    Засилват се спекулациите, че лампите (а вероятно и другите продукти ) на A. Rossi ще бъдат произведени от ABB ltd. https://global.abb/group/en/investors Акциите са им листнати на много места, но като гледам с най-добра ликвидност са в Цюрих, което е логигно, те са швейцарска фирма. https://finance.yahoo.com/chart/ABBN.SW# В Стокхолм (Швеция) също са листнати (но в шведски крони), това е в помощ на тезата че те ще са производителите. Не е съвет за инвестиция, нищо официално не се знае и може да сме напълно изненадани. Rossi вече е доказал, че съумява да удържи всичките си ходове в тайна до последно.

    Edit: За уточнение да кажа, че самата компания на Rossi, наречена Leonardo Corp. не е публична компания и няма как да си купя акции. На такива компании акции се продават например чрез обява във вестник (или обява в нета), в случай че другите частни акционери не са пожелали да ги изкупят при пазарлъка. Т.е. цените са според договореното. Очевидно няма от къде да си купя акции, затова търся да купя от втората цедка - производителя на устройствата, който не е ясно обаче кой ще е.
    Този пост е редактиран от Mizzo; 04.07.2021 в 11:02.

  4. #194
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Да уточня накратко какво съм изровил за производството на ламбата и другите бъдещи продукти на A. Rossi. Оказва се, че е възможно ABB да се облажат съвсем малко от цялата работа, ако излезе вярно което последно чух, а именно че ABB само ще произведат роботите и поточните линии за производството, а завода си е на Rossi. През 2018г. Rossi бил оглеждал и накрая купил в Швеция 10 декара парцел с халета за бъдещото производство. Няма как да проверя тая информация разбира се, но ако е вярна - не ми изнася, защото се губи начина да се включим с някой лев инвестицийка. За момента имам малка позиция в АВВ и добре се движат, но ще се окаже безпредметно да държа пари в техни хартии, макар че са яка компания и без Rossi.

    Неделнишки, на 2 бири почнах да си мисля как ще се промени битието, когато Rossi пусне и генератора за ток. Най-шокиращото е че ще пострадат и много "зелени" технологии, като слънчевите панели (фотоволтаици). На кой му трябват фотоволтаични панели на покрива на къщата, ако си има генераторче дето му вади 5kW от въздуха, напълно достатъчни за едно домакинство. В Италия навсякъде има ограничение от 3kW на апартамент, освен че тока е много скъп. Само в промишлените зони има мощности. На прекалено много хора ще им излязат криви сметките, май нищо няма да е "същото".

    На сайта на г-н Чуканов имаше допреди няколко месеца документ от 2018г, в който казваше че приема поръчки за ел. генератори (без гориво), като цените бяха около $400 за 1 kW инсталирана мощност, като препоръчаше инсталации от 30 kW като оптимален вариант за цена/мощност. Документа го няма вече на сайта, но в YouTube видеата му пак казва, че приема поръчки. Аз мисля че се светнах защо си е загубил интереса към стария патент в САЩ, предполагам че е направил скок в изследванията. В едно от последните му видеа казва, че е намерил начин да поддържа кълбовидната мълния жива за неопределено време и да използва генерираната висока температура. А в старите материали навсякъде казва, че мълнията живее няколко милисекунди след създаването си чрез разряд на кондензатори в електролит, отделя огромна енергия и после пак трябва да се повтори процеса. Това са мои наблюдения и може да не се покриват с истината. Мисълта ми е, че Rossi ще отнесе цялата слава, а нашия човек ще е от закъснелите да си популяризира технологията.

  5. #195
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Последните новини са, че презентацията на Andrea Rossi се отложи за 9-ти декември: https://ecat.com/dec-9-event и ще стриймват от лаборатория на Росси, а не от изложбена зала на негов институционален клиент, както беше предвидено. Клиента се е отказал в крайна сметка да му бъде разкрито името и това предизвика множество недоволни реакции в коментарите. Аз мисля, че просто клиента е преценил, че няма толкова яки топки да понесе нападките след презентацията и е излишно да си го причинява.

    На презентацията ще бъде представена лампата и ще започнат да се приемат поръчките за покупка и доставка по предварителния списък, като ще бъде представен и прототип на генератора за ток, който все още не е сертифициран за производство. За генератора се знае само, че ще е на модулен принцип и потребителите ще могат да свързват колкото им трябват модули, за да получат желата мощност, което е чудесно решение. Аз чакам с голям интерес данните за генератора, но все пак съм си поръчал две лампи да видя от първа ръка как работят.

    За технологията, последно Росси се е отказал да мисли че произтича студен ядрен синтез (LENR) и има друго обяснение от къде идва енергията. Доколкото изобщо разбрах нещо, вече счита че електроните при подходящи условия имат свойството да се подреждат в клъстери, като енергията за тази решетка се взима от нищото (неясно от къде). После когато подредбата се разпадне, енергията на тези клъстери се разсейва в пространството и точно нея се оползотворява при неговата технология. Това ми прилича на същото, от където се взима енергията и при технологията на г-н Чуканов при разпада на подредбата при кълбовидната мълния. Това са мои интерпретации разбира се, пак казвам че хабер си нямам от тия работи.

    Още един месец ще дочакаме да видим, от 2008г го следя. Ще ми е интересно да видя какъв вой ще има след презентацията и реакцията на пазара съответно. Както и колко време ще отнеме да се разчуе че има промяна в "правилата на играта" в Енергетиката.

  6. #196
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    За генератора (за ток) Росси е казал, че очаква да струва под $300 за 1 kW, но това при условие че се съберат 1 милион предварителни поръчки (както при лампата). Последното ми прозвуча като някаква шега, само на мене ми трябват (веднага) три броя от по 5 kW, и евентуално още един мощен за бизнес/производствени цели. Поръчките за генератора се очаква да започнат в началото на 2022г, по-конкретно нищо не е споменал. Става ясно, че лампата и генератора имат доста "общи части", като производство щяло да започне дори ако поръчките за лампата не достигнат 1 млн, достатъчно е комбинираните поръчки за лампата + генератора да надхвърлят 1 млн.

    У наше село, видях че г-н Чуканов участва с партньори в разни проекти: http://energyrevolution.space/index.php/bg/
    Пишат, че търсят спонсори, което ми звучи странно при наличие на всичките платформи за краудфъндинг, крипто-токени и какви ли не още начини за набиране на капитал. Аз обърнах нета с хастара навънка да търся начин да се включа с покупка на някоя акцийка във фирма пряко свързана с проекта на Росси и отвсякъде греда, само частни компании и медалите изглеждат вече разпределени, други инвеститори не са желани.

    Писал съм същото и в Инвестора, но там няма да пиша повече след презентацията. Кой видял - видял. Желанието ми е било само да сме информирани, за да не се взимат грешни инвестиционни решения. Една грешка поради недостатъчна информираност, може да струва 10+ години дърпане назад, на мене лично ми се е случвало.

  7. #197
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Да напомня на колегите, че утре 9-ти декември ще е презентацията в 16:00ч (БГ време) www.ecat.com , утре ще има линкове за гледането. Андреа Росси е казал, че веднага след нея ще започнат да се приемат предварително поръчки и за генератора за ток. Накратко: Лампата е кръстена SKLed, а генератора SKLep. Заплащането на поръчките ще стане след като се съберат 1 млн. поръчки за устройствата и тогава ще стартира реално производство и доставки. Ще бъде възможно за който вече има поръчка за лампата, да конвертира ордера в такъв за генератор т.е. да си използва предимството на опашката. Значи Матеев ще намаже, щото поръча лампи доста отдавна. Аз наскоро поръчах само две щото нямам голяма нужда от лампи, само да видя как работят. Сега за генератор ще съм доста назад на опашката. Утре ще видим и спецификацията на генератора, чуват се спекулации че последната версия (дето вече ще е за продажба) изобщо няма нужда от гориво. Външно захранване било нужно само за първоначално стартиране на машинарията, но нямало как да работи "вечно", защото има амортизация на използваните материали. Много екзотично звучи, па ще видим...

    Досега всичко относно проекта SKL беше в пълна тайна и се даваше само откъслечна информация, след презентацията обаче всичко ще е точно обратното. Ще има масирана реклама, подготвен е и канал в YouTube. Росси е предприел тактика да не обяснява каква е технологията. Казва: Продукта е със следната спецификация, като не ви харесва намерете си по-добър. Никъде няма да се споменава Студен Ядрен Синтез или нещо подобно, таргетира се най-широката публика. Да, прекалено хубаво за да е истина, само да сме живи и здрави да чуем първите отзиви.

    Вече има и менте сайтове, някакви юнаци използват домейна www.ecat.org да продават крипто и са се окичили с търговските марки за Ecat и т.н. Росси е направил изявление че няма нищо общо с тях и адвокатите му са предприели действия да защитят търговските марки. Росси не е фен на криптото и ако ви предлагат негов продукт със заплащане в крипто, значи е 100% измама.

    Толкова от мене, да не кажете че не съм ви казал

  8. #198
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Линка за презентацията дето е на сайта ecat.com не работи, вероятно има проблеми заради региона от който се гледа. На youtu.be не се показва, но тука си се гледа: https://www.youtube.com/watch?v=r4_NyyIZq70
    На сайта има вече данни за генератора във FAQ секцията.

    Edit:
    https://ecat.com/ecat-sklep Ъ, няма гориво...ми ся ква стана тя...

  9. #199
    Заявих си 10 броя за 12V и 10 броя за 220V ...

  10. #200
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Последно Росси е казал, че е събрал досега 100К поръчки за генератора, но интересът към лампата е напълно спрял. Затова лампата отпада засега от производство и ще се прави само генератора. Всички поръчки за лампата се считат анулирани.

    Аз си поръчах засега само три генераторчета от 12 волтовите (12DC на входа - 12 DC на изхода) = 300W за да направя проба за домашна инсталация да зареждат голям акумулатор (обикновен оловен), от който с инвертор до 220V пиково може да се дърпат 2-3 kW за няколко часа, за пералня/фурна/прахосмукачка и после когато няма консумация акумулатора да се самозареди. Като цяло обаче сметките излизат атрактивни само ако сам си направиш инсталацията. Росси казва в презентацията, че на едно домакинство му стигат 500W непрекъснато подаване (които могат да се акумулират за когато има нужда) и вероятно на тая база е обявил цените. 5 кубчета = 500W са 5х $250=$1250 (без ДДС и доставка) предплащащи консумацията за 10г. Значи $125 на година или $10.40 на месец (пак без ДДС и доставка и ако сам си направиш инсталацията, като инвертора не знам колко струва). Ако тая мощност ще е достатъчна и за отопление/климатик не е зле, ама се съмнявам че ще е достатъчна. Само пробата ще покаже.

    На практика излиза, че при Кирил Чуканов цените са доста по-добри за по-големи мощности. Както вече писах, това дето се е чуло е че там са около $400 за 1kW, но реактора е голям, на висока температура и с водна турбина, което предполага възможни аварии и спешни ремонти. Иначе произхода на енергията е един и същ.

    Още не съм решил колко да си поръчам от версията за AC на входа - AC на изхода, за по-сериозна дейност. Мислех да поръчам за проба за самозареждане на електромобил, само че се оказва че една електричка е истинска ламя при консумацията и ще трябва генератор за поне 2.5kW, а това са 25 кубчета х $250 = $6'250 (пак без ДДС и доставка). Гледах спецификацията на един Fiat500E от по-старите, дават го да консумира по каталог 14 kW/h на 100км. Значи ще трябват 14/2.5= 5.6 часа зареждане за да си осигурим пробег от 100км (при идеални условия). По-малка мощност изобщо няма начин да се използва, защото при всички положения ще трябва да се ползва оригиналната домашна зареждачка на колата, която се включва в контакта, а тя е фабрична на 2.4 kW. Един познат който разбира ми обясни, че самата зареждачка си "говори" с колата и й казва: Аз съм домашна зареждачка за контакт и не дърпай от мене повече от 2.4kW. Всъщност никакво преобразуване на напрежение няма, това си е AC-AC конектор, в колата си се извършва преобразуването на напрежението според вида на батерията за зареждане. Стенните конзоли тип WallBox били същата работа, само че взимат ток направо от ел.таблото и стандартно са по 7 kW. Пак няма никакво преобразуване на напрежение, просто конзолата казва на колата: Аз съм стенна конзола и можеш да дърпаш от мене до 7 kW. И за да ти монтират тая кутия в гаража (примерно), в Англия струва 500-700 паунда. В нея най-скъпото е дебелия кабел с пистолета, който се втъква в колата при зареждане. Направо вадят от обувките горките хора дето не разбират как да си я поръчат от Китай и да си я монтират. Това е което съм разучил.

    По-оправдано излиза ако се купи много скъпа ел. кола за €50К да кажем и после да се добави за глезотия такава инсталация с генераторчета за още $10K да е по-сигурно че няма да се закъса някъде без ток и една пауза от 2 часа, ще осигури едни 30км ход. Но без допълнително зареждане няма да се размине, поне аз така го виждам.
    Иначе с една инсталация за $10К предплатени за 10г, са $1000 годишно или $83 на месец. Не е огромна разликата ако се кара на газ. Май ще трябва да чакаме китайците да изкопират технологията и да пуснат генераторчета на 1/3 цена

    Но то най-важното е да видим, че технологията работи, цените са нещо което се променя лесно и бързо.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •