Добре дошли в Свободен Български ФОРЕКС форум.

Вижте резултатите от анкетата: Каква търговия предпочитате да практикувате?

Гласували
12. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Ръчна търговия

    5 41.67%
  • Полуавтоматизирана търговия

    3 25.00%
  • Автоматизирана търговия с роботи (експерти)

    7 58.33%
Отговори на анкетата
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1

    Ръчна или автоматизирана търговия

    Каква търговия предпочитате да практикувате - ръчна, полуавтоматизирана или напълно автоматизирана с търговски роботи?

    Под полуавтоматизирана търговия разбирам да се използват търговски роботи (експерти) за автоматично даване на сигнали, но окончателното решение за сделка да се взема от човек. Под напълно автоматизирана търговия разбирам използването на роботи, които да търгуват без човешка намеса при вземането на решения за търговска сделка.

    След като гласувате, можете в тази тема да напишете доводи защо сте избрали точно този стил на търговия.

    Анкетата е публична, което означава, че всеки ще може да види какво сте гласували.
    В анкетата можете да дадете един или повече отговори, ако търгувате по 2 или дори по 3-те възможни начина.

  2. #2
    Аз лично гласувах за напълно автоматизирана търговия с роботи. Не че не правя от време на време по някоя друга ръчна сделка, но не мога да си позволя денонощно да стоя пред графиките и да дебна момента за изгодна сделка.

    Това решение го всех още преди 15 години. Тогава търгувах ръчно и в един момент осъзнах, че така не може да продължава, ако искам да направя някакъв сериозен бизнес от трейдинговата дейност. И затова още тогава реших, че ако въобще някога започна да масов да търгувам в много брокери с много акаунти по много финансови инструменти, то това задължително трябва да го направя с търговски роботи. И от тогава до ден днешен в свободното си време аз се занимавам само и единствено с това - с търсене на печеливши търговски стратегии и създаването на роботи за автоматизирана търговия.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    12.12.2019
    Мнения
    7
    Според мен не е толкова важно дали е ръчна или автоматизирана търговията, по важното е да е печеливша

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от StefanG Виж публикацията
    Според мен не е толкова важно дали е ръчна или автоматизирана търговията, по-важното е да е печеливша
    Разбира се, че е така. Има обаче голяма разлика между двата вида търговии. Ръчната търговия се нуждае от коренно различен тип стратегии спрямо тези на автоматичната. Сигналите също са коренно различни. При ръчната търговия се разчита преди всичко на ВИЗУАЛНИ ПАТЕРНИ, които се преценяват субективно от всеки един трейдер, докато при автоматизираната търговия се търсят по-прости логически правила, но за сметка на това по-много на брой.

    Тоест двата вида търговия имат коренно различен подход при анализа на ценовите данни, в резултат на което те намират коренно различни зависимости. Човешкият мозък много добре се справя с обработката на ВИЗУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ, докато за компютрите това е една от най-трудните задачи за програмиране. От тука можем да си извадим и извода, че хора и роботи не се конкурират, защото те експлоатират различни пазарни зависимости.

    Иначе смисълът на тази анкета е да проверят твърденията на западните източници в интернет, според които в последните години все повече и повече трейдери преминават към автоматизирана търговия.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    12.12.2019
    Мнения
    7
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Разбира се, че е така. Има обаче голяма разлика между двата вида търговии. Ръчната търговия се нуждае от коренно различен тип стратегии спрямо тези на автоматичната. Сигналите също са коренно различни. При ръчната търговия се разчита преди всичко на ВИЗУАЛНИ ПАТЕРНИ, които се преценяват субективно от всеки един трейдер, докато при автоматизираната търговия се търсят по-прости логически правила, но за сметка на това по-много на брой.

    Тоест двата вида търговия имат коренно различен подход при анализа на ценовите данни, в резултат на което те намират коренно различни зависимости. Човешкият мозък много добре се справя с обработката на ВИЗУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ, докато за компютрите това е една от най-трудните задачи за програмиране. От тука можем да си извадим и извода, че хора и роботи не се конкурират, защото те експлоатират различни пазарни зависимости.

    Иначе смисълът на тази анкета е да проверят твърденията на западните източници в интернет, според които в последните години все повече и повече трейдери преминават към автоматизирана търговия.
    Ами аз като ръчен трейдър също смея да твърдя че освен визуалната информация се съобразявам и с цял куп допълнителни правила.
    Естествено автоматизацията на правилата е хубаво нещо , но на този етап специално при моя тип търговия /средносрочна / изобщо не пречи да се справям с поставяните цели и разполагам с достатъчно време да следя спокойно пазара без излишен стрес

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    22.12.2019
    Мнения
    1
    Гласувам с двете ръце за автоматизираната търговия. Не, че отричам ръчната и полуавтоматичната. Всички стилове на търгуване имат своите положителни и отрицателни страни. Просто за мен автоматизираната търговия има повечко плюсове отколкото минуси.

    За пример MATEEV, много добре казва, че е невъзможно да се стои от Понеделник до Петък по 24 часа пред устройството в очакване на подходящата възможност за влизане в сделка. Да, верно ако се търгува на по-голяма графика, да речем дневна не е нужно толкова често да се следи графиката, но пък там възможностите за сделки са драстично по-малко и съответно възможностите за по-голяма доходност.

    Друг пример мога да дам за моя личен начин за ръчна търговия. Имам икономическо образование и мога да разчитам фундаменталния анализ с лекота. Въпреки, че цената не винаги следва неговата логика :-). Имам доста голям опит с FOREX търговията, може би повече от 10 години и въпреки това не мога да премахна някои мои ГУБЕЩИ черти от характера ми. Когато търгувам ръчно се появават чувства с които не мога да се боря и те ме подтикват да затварям печеливши поръчки прекалено рано и да оставям губещи такива докато стигнат до стоп-лоса с надеждата, че тренда ще промени посоката си. При робота няма чувства, има само здрав разум, стига да е заложен в кода който той изпълнява.

    Може би човек с по-силна дисциплина, който стриктно се придържа към една печеливша стратегия няма толкова нужда от робот да му управлява портфейла.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    12.12.2019
    Мнения
    32
    Цитат Първоначално публикувано от Iskren83 Виж публикацията
    Може би човек с по-силна дисциплина, който стриктно се придържа към една печеливша стратегия няма толкова нужда от робот да му управлява портфейла.
    То тук точно е най-интересния момент и нещата според мен са свързани .Ясно е че за да успеем трябва да имаме някаква стратегия.За да може да следваме някаква стратегия , то тя трябва да има някакви ясни и точни правила.Ако е така то тя може да се автоматизира. Ако обаче я автоматизираме, то тя не просто ще работи 24/5 ами и ще може да се бактества и да знаеш статистически какво да очакваш. От друга страна ако не си я автоматизирал и не си я тествал, как да знаеш какво следваш...

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2019
    Мнения
    3
    И аз съм в отбора на машините.
    Ако заданието е да следваме точно дадена стратегия, при ръчната търговия колкото и да е железен трейдъра, все си мисля, че неусетно се добавят странични фактори, които са субективни и даже различни, с различна тежест при всеки трейд. Следователно стратегията е "избягала" и резултатите са непредвидими.
    Разбира се, нямам нищо против ръчната търговия, който я владее успешно, да продължава все така.

    Аз от самото начало съм бил почитател на автоматизираната търговия. Първият ми "сблъсък" с материята беше в далечната вече 2004-та година... След това през 2008/2009-та участвах и в онези демо конкурси на STS, веднъж даже се класирах на 3-то място (с агресивен бот) и получих реална пара по сметката си за търговия. Матеев със сигурност ги помни онези времена...

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от kompira Виж публикацията
    И аз съм в отбора на машините.....
    ....Аз от самото начало съм бил почитател на автоматизираната търговия.
    Ами че то това е и една от основните идеи на този форум - да съберем на едно място отбора на почитателите на автоматизираната търговия, и със взаимни усилия да си помогнем един на друг да се издигнем на по-високо ниво в разбиранията си за разработка на търговски стратегии и разбира се за постигането на по-големи и по-устойчиви печалби в бъдещето.

    Аз също не отричам ръчната търговия, но смятам (по-скоро съм дълбоко убеден), че шансовете на ръчните трейдери са пренебрежимо малки на фона на това, което може да се постигне с автоматизирана търговия с помощта на един добре разработен и изтестван търговски робот.

    Цитат Първоначално публикувано от kompira Виж публикацията
    Първият ми "сблъсък" с материята беше в далечната вече 2004-та година... След това през 2008/2009-та участвах и в онези демо конкурси на STS, веднъж даже се класирах на 3-то място (с агресивен бот) и получих реална пара по сметката си за търговия. Матеев със сигурност ги помни онези времена...
    Помня ги онези времена и също така помня, че тогава бях много зелен. И аз почти от самото начало започнах търговия с роботи, но за съжаление резултатите от нея се оказаха трагични. От тогава изтече много вода и натрупах много допълнителни познания и опит, и сега така да се каже съм на финалната права. Имам пълната яснота къде кога какво и как трябва да се прави, щото търговията да стане печеливша, при това с впечатляващи резултати. Нещо повече - всеки един аспект от тази търговия има математическо доказателство защо трябва да се прави така и защо това е най-добрия възможен начин от позицията на бъдещата печалба, и аз го знам това доказателство.

    Имайки го това познание, доказано от математиката, че е единственото правилно и вярно, на практика имаме теоретична подготовка за игра (търговия) не само на финансовите пазари, но и на всяка една друга вероятностна игра, свързана с пари. Или с други думи имаме познание за ТЕОРИЯТА НА ЖИВОТА като такъв, защото повече или по-малко този живот е една непрекъсната последователност от случайни събития с една или друга вероятност. И най-лошото е, че в хаоса от тези непрекъснати случайности ние сме принудени да вземаме решения, от които зависи нашето бъдеще. И мозъка ни за съжаление в повечето случаи взема неправилни емоционални решения, които са далеко от математическия оптимум, а от там и постигнатите резултати са далеко от това, което го мечтаем, и което можем да го постигнем с малко повече познания.

    Та в тази връзка се надявам този форум да изиграе положителна роля за малкото на брой трейдери, които са осъзнали, че само автоматизираната търговия е в състояние да реализира техните мечти.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •