Добре дошли в Свободен Български ФОРЕКС форум.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв е вашият трейдерски стаж в години?

Гласували
7. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Начинаещ съм. Трейдерския ми стаж е по-малък от 1 година.

    1 14.29%
  • Трейдерския ми стаж е 2-3 години.

    0 0%
  • Трейдерския ми стаж е 4-5 години.

    0 0%
  • Трейдерския ми стаж е между 6 и 10 години.

    1 14.29%
  • Трейдерския ми стаж надхвърля 10 години.

    3 42.86%
  • Трейдерския ми стаж е от зората на ФОРЕКС индустрията.

    2 28.57%
Резултати от 1 до 2 от общо 2
  1. #1

    Какъв е вашият трейдерски стаж в години?

    Въпреки че при регистрирането си всеки от вас е отговарял на този въпрос, създавам анкета за същото, за да можем в графичен вид да получим информация и да наблюдаваме статистиката по този показател. С молба също така всеки да разкаже накратко в темата какъв е неговият трейдерски стаж, с какви проблеми се е сблъсквал през годините, и какви резултати е постигал по време на този стаж.

    Анкетата е публична и всеки може да види кой какво е гласувал.

  2. #2
    Аз гласувах, че трейдерския ми стаж е от зората на FOREX индустрията. Всъщност не знам кога е била тази зора, но идеята за търсене на печалба от промяната на валутните курсове ми дойде в далечната 1991 година, когато тогавашния премиер Димитър Попов каза по телевизията "За бога братя, не купувайте". Тази фраза отключи хиперинфлацията, но 2-3 месеца преди това ние (аз и съдружниците) вече бяхме сключили първата си спекулативна сделка, от която спечелихме луди пари, и с която всъщност спечелихме нашият начален капитал за бъдещите си бизнеси.

    Иначе историята е следната:
    Единия от моите съдружници пътуваше с влак на командировка в София (ползвахме влак, защото бяхме бедни), и в този влак в купето се запознава с Началник-Пласмента на Стомана-Перник. И той му казал, че предстои огромно вдигане на цените, и желязото на завода ще поскъпне наколко пъти. По него време имаше огромен дефицит, но началника на пласмента общал на съдружника ми по приятелска линия да уреди да си купим един ТИР с желязо. Едно време така ставаха нещата - уреждаха се един друг приятели и баджанаци. Та по тази схема ние всъщност си купихме един TIR и един вагон арматурно желязо (общо 70 тона) по цена 50 стотинки килото. Само 4 месеца след това (пролетта) го продавахме по 7 лева килото. И така моята първа сделка донесе 1400% ръст за 4-5 месеца, при това с много голям обем на инвестицията и след това на печалбата. Буквално си беше ВаБанк, защото в тази сделка заложихме много повече пари, отколкото притежавахме (всичките спестявания - мои и на моите родители и на родителите на жена ми).

    Услади ми се, и от тогава аз съм в капана на финансовите и на стоковите спекулации, и така до ден днешен. Някъде около 2000-ната година създадох софтуерната фирма СТС Софт, в която назначих на работа около 20-30 програмисти, с идеята да разработваме търговски софтуер за автоматизирана търговия. Фирмата просъществува няколко години, и написахме доста софтуер, не нещо с печалбите не се получи. СЪздадохме роботи и ги пуснахме на реална търговия, но загубихме около 100 000 долара. По него време имаше софтуер MetaQuotes, който след това го прекръстиха на MetaTrader 3. След това се появи MetaTrader 4, и аз реших да го купя този сървър. Цената беше 40 000$ + месечна поддръжка от 2500$. Идеята беше да видя как стоят нещата от другата страна на бариерата, белким това ми помогне да направя печеливши търговски стратегии и роботи.

    Измина повече от година, откакто притежавах търговския сървър на МетаТрадер 4, и това със създаването на печеливши търговски стратеги все не се получаваше и не се получаваше. В същото време вече бях похарчил около 1 милион евро в заплати на програмисти, а края му не се виждаше. И затова реших да създам ФОРЕКС брокер, за да имаме поне някакви приходи, които да компенсират огроните разходи за програмистите. И така се появи брокерът СТС Финанс, който беше първият MetaTrader брокер в България. И както можеше да се очаква, този брокер за нула време стана Брокер номер 1 в България. И така още няколко години (от 2003-та до 2007-а). Капитала на брокера в началото беше 100 000 лева (финансова къща), но после КФН ни принуди да го вдигнем на милион и половина (инвестиционен посредник).

    И в един момент се появи Иво Прокопиев, който ми предложи да купи брокера за цена, на която не можах да устоя (2 пъти повече, отколкото струваше в действителност). И аз и съдружниците ми се съгласихме, и го продадохме, и с това приключи моята брокерска одисея. От тогава до ден днешен аз съм трейдер, и въпреки че през това време развивах различни други бизнеси (все пак трябваше да нося някакви пари в къщи), в мислите си аз живеех само и единствено с трейдинга (със спекулата). Заспивах с мислите за търговски стратегии и се будех с мислите за търговски стратегии. И така до ден днешен.

    Голям скок в моето развитие като трейдер даде Теорията на вероятностите. Навлизах в нея бавно и трудно, защото това е една доста сложна наука, пълна с непонятни и трудноразбираеми формули и изводи. Постепенно нещата започнаха да се избистрят и в един момент дори започнах да правя и открития (формули), които не са описани в математиката. Търсенията ми винаги са се ограничавали в един единствен аспект - по какво се различава чистата случайност (50%), от това, което наблюдаваме по ценовите графики (пак 50%). Или с други думи - ако познаваме всички свойства на чистата случайност, лесно ще можем да определим кога в тази случайност нещо не е наред (тоест кога имаме скрити закономерности, вградени в случайността). И постепенно открих редица формули и закономерности, като в последните няколко месеца достигнах до една универсална формула, зад която се крият всички аспекти на печелившата търгояия.

    Та това е моята история с моя трейдерски стаж. През годините съм търгувал ръчно на реален акаунт в Алпари, и съм увеличил началния капитал 4 пъти, но тази търговия е била инцидентна и на майтап. По-сериозна търговия започнах преди година и половина с 5-6 акаунта с по 30 робота във всеки един от тях, но тука резултатите пак са със смесен характер. Някои акаунти ги нулирах, а други ги увеличих 3-4 пъти. Основния проблем го виждам в недоразвития Money Management, на който никога не съм обръщал сериозно внимание, залисан в търсене на свещения граал. В последните няколко месеца обаче обърнах внимание и на Mоney Management-а, и при него също открих универсалната формула, даваща отговор на въпроса "с какъв по дяволите лот трябва да отворя следващата позиция".

    Към днешна дата съм със самочувствието ""знам всичко за търговията и мога всичко", но това все още не е проверено на практика. Имам още няколко месеца писане на код, за да проверя това твърдение. Може и да се окаже, че греша, което няма да е голяма изненада, но нека да ги изчакаме тези няколко месеца, за да видим дали съм бил прав.

    3-4 човека в България са наясно с моята тайна формула, но само един от тях е в състояние да напише верния код и да я използва на практика. Така че ако утре някои Български трейдери се прочуят в медиите, ще сме двама на брой. Дори и да се появи трети (има такава вероятност и го знам кой е той), сигурен съм, че ще запази тайната. Това е в негов интерес, защото ако формулата излезе в публичното пространство, това ще срине и ще промени пазарите на нещо различно от това, което вече го познаваме.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •