Добре дошли в Свободен Български ФОРЕКС форум.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1

    Потенциална ръчна стратегия по AUDCAD

    Отварям тази тема с цел да споделя едно мое наблюдение, което може да се превърне в потенциално печеливша ръчна търговска стратегия по AUDCAD и дори по други валутни двойки.

    Наблюденията ми са от днес. Понеже пиша един нов индикатор, който изчислява вероятностите на движение на цената, днес наотворих около 20 валутни двойки и едновременно им наблюдавах цените на един голям 50-инчов телевизор. И цял ден ми стоят пред очите M1 графиките на тези валутни двойки. Акаунта е демо към MetaQuotes. Тоест не може да се търгува по наблюдаваните цени, но те могат да се използват като ИНДИКАТОР, който ПРОГНОЗИРА БЪДЕЩОТО ДВИЖЕНИЕ НА ЦЕНАТА.

    Защо това е така?
    Ами защото в цените на MetaQuotes явно няма филтри за игли (спайкове), в резултат на което техните графики са пълни с хиляди спайкове. Например по AUDCAD за последните няколко часа имаше поне 20 спайка. И най-голямото ми учудване се появи тогава, когато забелязах, че посоката на тези спайкове ПРОГНОЗИРА посоката на бъдещото движение на цените поне 1 час предварително.

    Поразгледах M1 графиката на AUDCAD известно време назад в миналото, и на око установих, че това прогнозиране е факт поне в 80-90% от случаите. Разбира се това може да се дължи на моята субективност, но си струва човек да се разрови малко повече и дори да напише малко код, за да провери дали от това може да излезе някаква печеливша стратегия.

    Идеята е да се следят M1 графиките на MetaQuotes, и от тях да се взема прогнозираща информация за бъдещата посока, а след това да се търгува на някой друг брокер, при който ги няма тези спайкове.

  2. #2
    Много мислих защо посоката на тези спайкове в повечето случаи прогнозира бъдещата посока на цените, и стигнах до извода, че има някакъв резон в това. По принцип спайк (игла) се образува тогава, когато на реалния пазар бързо се изтеглят ордерите от едната от двете посоки, и след това се направи бърза сделка, за да се фиксира новата цена, и след това ордерите се поставят отново. Това го правят големите играчи предполагам с цел да тестват поведението на другите пазарни субекти. И ако това поведение ги устройва, наливат големи суми именно в тази посока. И понеже графиките на MetaQuotes нямат филтри за тези спайкове, ние можем да ги видим и да ги използваме за прогностични цели.

    Не знам дали това е вярно или не, но вие можете сами да се убедите със собствените си очи, като разгледате днешното движение на M1 на AUDCAD на демо графиките на MetaQuotes. На практика днешните спайкове безпогрешно прогнозираха бъдещата посока, като част от тях се появяваха буквално по върховете и дъната, след които имаше реверс на цената именно в посока на спайка.

    На M5 тези спайкове вече не се виждат, защото се маскират от общия шум. Видими са само на M1 графиката.

    За допълнителна информация използвам моя индикатор RsmGaps, на който същите тези спайкове се виждат ясно и отчетливо поради факта, че са се случили с ГАП, 5-10 пъти по-голям от средната стъпка на движение на цената. Също така по всички графики съм сложил и другия мой индикатор RsmSpread, с който натрупвам статистика за спредовете. При него също се забелязва едно интересно поведение, а именно че в момента на спайка се излъчва тик с много малък спред, 3-4 пъти по-малък от средния спред на всички останали тикове. Това също е странно и според мене потвърждава написаното по-горе, че във върха на гапа изкуствено се прави някаква бърза сделка с много малък спред. Това пък създава видим зелен бар в индикатора RsmSpread. Тоест няма как тези специални спайкове да се сбъркат, тъй като те са видими както на графиката на цените, така и на графиките на двата мои индикатора.

  3. #3
    Голям майтап.

    Няколко минути след като написах предишния постинг се появи поредния спайк в посока нагоре, който според вече написаното трябваше да предизвика реверс на микротренда. И аз взех, че отворих 2 Buy позиции с 2 пипа разлика в цената на отваряне. И тренда взе, че наистина се обърна нагоре. След това се появиха цяла серия от спайкове нагоре, върховете на които ми дадоха представа за нивото, на което трябва да затворя позициите.

    И такаааааа,
    Ето я и първата печалба, базирана на тази измислена стратегия. Не е много, пък и е на демо, но да, прогнозата проработи успешно.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    13.12.2019
    Мнения
    22
    Изключително интересно явление, в което до сега не бях се заглеждал. Има ги и на други едноминутни графики не само на AUDCAD. Когато притежаваше брокера забелязвал ли си такива спайкове в котировките? Интересно е че на MT5 ги няма.

  5. #5
    Цитат Първоначално публикувано от zezo Виж публикацията
    Изключително интересно явление, в което до сега не бях се заглеждал. Има ги и на други едноминутни графики не само на AUDCAD. Когато притежаваше брокера забелязвал ли си такива спайкове в котировките? Интересно е че на MT5 ги няма.
    Тези спайкове ги има винаги и навсякъде, и причините за тяхното възникване са много на брой. На всеки един брокер му белее главата с такива спайкове, и той полага усилия да ги изчисти посредством собствени си алгоритми за филтриране и обработка на входящия поток от цени. Това, че не ги виждаш по повечето от брокерите, означава, че алгоритмите им за филтриране са добри, а не че няма такива спайкове.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •