Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
Мисля че много сме грешили през годините, търсейки свещения Граал. Тоест правили сме хиляди бек тестове в търсене на едно единствено нещо. Да, ама ние вече знаем, че нищо единично няма никаква статистическа значимост. Тоест трябвало е да търсим не една силна стратегия, която днес работи а утре се счупва, а хиляди на брой слаби стратегии, при които да се опитаме да подсилим тяхното ПМО. Да, и сред тях ще има счупващи се, но ще има и такива с възход, като тяхната единична съдба не би трябвало да влияе на крайният резултат.
Разбира се че трябва да е така, но моето виждане е различно. Причините да търсим различни стратегии/активи – един вид диверсификация, е:
- нито една стратегия не работи в 100% от времето. Просто средата е различна и изцяло променена. Мислете в днешно време за масовото stocks/bonds портфолио. Това че бондовете са работили 40 години назад в минало, не значи че работят в бъдеще и ще носят доходност в една инфлационна среда. Christopher Cole има много добри аналогии по въпроса (https://www.artemiscm.com/research-market-views)
- Когато имаме няколко/много стратегии, целта не е да увеличат ПМО-то (оптимизация), а да минимизират ОБЩИЯ drawdown на акаунта (survival). Т.е във времето по този начин средно ГЕОМЕТРИЧНОТО увеличение на акаунта ще нараства.


Книгата на Грегъри Цукерман - The man who solved the market) е много добро допълнение (биографиите на Ед Торп и Емануел Дерман – също). Jim Simons e the GOAT на автоматизираната (quantitative) трейдинга.
Няма отговор на въпроса вътре как точно го прави, но става ясно няколко неща.
- Ренесанс използват различни стратегии и различни класове активи - валути, облигации, комодитиес, в последствие и акции.
- Търговията в началото е изключително насочена в краткосрочен план, в последствие - дългосрочен.
- Предимството му (ПМО-то) е изключително ниско - под 1%, което обаче не е проблем.
- Въпреки че разчитат изцяло на алгоритми/ AI да прави сделките, всичко се наблюдава (monitoring) постоянно.
- Използват огромен leverage.
- Изключително дебели комисионни - 5% за АУМ, 20% за печалбите.
- 99% от хората които работят там нямат нищо общо с Wall street и финансовия свят, всякакви нърдове, пхд-та по математика и подобни типове (нищо против).
- Ренесанс/служителите също грешат!
- Съществува „таван“ на банката, след който допълнитиелния капитал не повишава възращаемостта.
- И най-важното, което НИКОГА НЕ МОЖЕ да се провери с бектестове е - как самият алгоритъм влияе върху сделката/пазара. Те хубаво ще намерят ПМО, ама как ще пласираш 10 000 000 на единична сделка? И това е проблем с който не знам дали сте се сблъсквали в реалния свят на финансите.





Ще споделя и личния опит, защото напълно се припокрива с това по-горе. Бетфеър/betfair е борса за залози, място където се търгуват коефициент/залози/цени. Типична борса, нищо по различно. Само че и дребни риби като мен могат да се доредят, особено на по непопулярни спортове, като хандбал, баскетбол, водна топка и т.н. Над 10 години съм създавал пазари (осигурявал ликвидност) на стотици хиляди мачове. Някъде съм бил единствен провайдър, понякога съм следвал по-големите играчи, няма да навлизам в детайли.
Но това което знам със сигурност е, че "движиш" пазарите със действията си (без значение искаш или не). Слагаш една купчина пари на определен коефициент, и мърдаш съответната цена. Нагоре-надолу, както решиш (не казвам че е изгодно, обяснявам идеята). Ако някой иска да те пререди на bid-ask-a, просто повтаряш упражнението, с допълнителни суми/нива-цени според зависи. Можеш умишлено и целенасочено, но едновременно и неумишлено, поради реакциите които предизвикваш с действията си в другуте участници (мислете за Дилемата на Затворника – действията ни се определят от действията на другия агент, но и обратно)
В подобни моменти можеш да видиш как буквално "рибата"/масовката се е разбягала (можеш и да ги плашиш, но можеш и да ги привличаш). И тук е следващия проблем - никога не можеш да "автоматизираш/обучиш" алгоритъма/ИЕ на 100% всички ситуации. Винаги ще трябва да има човек който да натисне стоп бутона на алгоритъма за да не се издъни в определена ситуация. Подобни ситуации не могат да "се обучат", защото по дефиниция това са сиви лебеди. Как да научиш алгоритъм на ситуация която още не си виждал, как да му кажеш че може да се вкарат 3 гола за 1.32 минути игра в хокеен мач. Как да му кажеш че волейболен сет завършва 56-54? Как да му кажеш/научиш че стадиона е подпален? Как да му кажеш, че целия отбор катастрофира със самолет в началото на сезона? Как да му кажеш за масовия бой на играчите? Как да му кажеш че всички са изгонени и мача продължава трима на трима? Как да му кажеш че волейболния мач няма да е 3 от 5 сета а 2 от 3, защото въздухът е изключително влажен а и целия под е постоянно хлъзгав. Как да му покажеш че съдията излиза втори път (след видоповторението) и каза "сбърках, всъщност това е гол"? Това се реални примери, случват се постоянно, и съвсем не са толкова редки.
Самите алгоритми се счупват понякога. Използвах един супер елементарен if/then ако пазара е отворен, постави 100 единици на еди-каква си цена. Това е. Работеше 3 години, без проблем, милиони залози. Докато една сутрин се събуждам и виждам че е хвърлял пари на пазар, който не е „отворен“ (т.е не отговаря на условието). И беше бълвал пари цяла вечер. Добре че винаги съм използвал backstop (спирачка) и при достигане на определена сума алгоритъма спира (различно и независимо от горното условие). Ами ако не беше спазил и това условие? Така и не разбрах защо го е правил, нищо нередно, разправял съм се със съпорти – при тях нищо необичайно, всичко си е в реда на нещата. Не открих причината, но и вече не оставям алгоритъм да работи без надзор повече от час.