Добре дошли в Свободен Български ФОРЕКС форум.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    07.01.2020
    Мнения
    50

    Двигател на Стърлинг

    От известно време мозъка ми блуждае в тази тема - двигател на Стърлинг. Двигателя е прост и преопразува топлинната енергия в механична, нещо средно между ДВГ и климатик. Двигателя не е подходящ за автомобили въпреки, че има опити. Има висока инертност при промяна на оборотите (от порядъка на минути). Двигателя се използва за захранване на Вояджър. Има прототипи достигащи 35% КПД, има прототипи работещи при делта на температурите от половин градус. В ютуб могат да се намерят играчки които се захранват от топлината на дланта на човек. Това което не ми дава мира е дали е възможно да се реализира такъв, захранван от околната температура и температурата от почвата/кладенец/сондаж, където зимата делта Т може да достигне 15-25 градуса.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    За двигателят на Стърлинг пак си трябва гориво за да му затоплиш единия край, та да се получи кинетична енергия от буталото да задвижи колянов вал (примерно). Какво ще гориш, та да е евтино и ефективно? Газа вече го анатемосват в Европа, щото изгаря до въглероден двуокис (парников ефект). За бензин и дизел въобще не може и да се говори. Водорода е скъп за съхранение и взривоопасен, без да мислим как ще е произведен.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    07.01.2020
    Мнения
    50
    Трябва ти температурна разлика между двете бутала. Дали ще е със слънце, плутоний, гореща вода, гориво е без значение. Има в алиекспрес играчки които се задействат от дланта, при температурна разлика 31-32 градуса на ръката и 22-23 градуса на околната температура. Така че, ако "закопаеш" единия край в земята където е 10 градуса, а другия край ти е на -10, теоретично има доста голяма делта, въпроса е колко трябва да е голямо съоръжението и колко енергия може да се извлече.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    07.01.2020
    Мнения
    50
    https://www.youtube.com/watch?v=ARD3ctp80ac с разлика от около 5 градуса.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Много яко, мерси! Не знам защо не съм чувал да се правят големи инсталации с вкопаване в земята като при термопомпите. Като се замисля, ще е защото не може да се разчита на постоянна мощност ако коляновият вал върти генератор на ток. Всичко ще зависи от външните температурни условия, колко ще е делтата както викаш. И все пак би трябвало да има повече смисъл от соларен панел, то и слънце може със седмици да няма. Ако намериш някой да произвежда такива инсталации за къща, дай линк да гледаме.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    66
    Ей тука на втора страница, в схемата за "Magnetron cell - structure" виждам Кирил Чуканов да използва двигател на Стърлинг за генерация на ток от горещия въздух получен от кълбовидната мълния и същевременно захранва самите магнетрони (от микровълнова печка), които палят мълнията: http://energyrevolution.space/index....-47-03?start=1
    Доколкото разбирам, освен при разряд на мощни кондензатори в електролит, другия начин да се запали кълбовидна мълния е в микровълнова печка в която има камера от кварц (като буркан) от който е изтеглен въздуха до вакуум. Веднъж запалена мълнията, после има разни варианти да се усвои генерираната топлина. Магнетроните (излъчвателите) на микровълновата печка са дефазирани на 120 градуса (прочетох го някъде).

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2021
    Мнения
    44
    Идеята за двигател на Стърлинг на 2/3 закопан в земята, че даже, защо не в затоплено помещение, а другите (2/3) към околната среда, е жестока!
    Колкото по-топло е вътре и по-студено навън - толкова ще е по ефективен. Звучи много примамливо, но - мамка му, винаги има едно, но...

    Трябва да се експериментира! Гаранция, че ако е балансиран и няма механични "недоразумения" ще тръгне и в началото, даже може да изглежда много ефективен!
    Но от беглите ми спомени по термодинамика, що ли си мисля, че не след дълго, микро-системата: почва - околна среда, помещение - околна среда, ще се намали температурната разлика, до ниво, което не е в състояние да поддържа работата на двигателя, без външен енергиен източник.

    Егати, колко готино, ако предположението ми не е вярно! Но, поради по-голямата си отвореност и динамика, то околната среда (атмосферната страна) ще надделее и ще охлади подпочвената или сградната, среда и двигателя ще е в затихващ режим. Нещо, като добре лагерувано махало или хубаво балансиран маховик.

    Но, ако единият край на Стърлинг, има допир да някакъв ясно изразен динамичен процес, като:
    термален извор, лек вулканичен процес, оптична концентрация на слънчева светлина, ...
    Ще съм съгласен на 100%.
    Но, при по сложни системи, трябва да се експериментира и наладка му е майката! Определено ще има работещи прозорци през годината...


    Покрай този казус се присетих за една стара термодинамична задачка-закачка

    Ако имаме, добре термо-изолирано помешение и в него пуснем един хладилни да работи и забравим вратата му отворена.
    Какво ще се случи?

    A) Температурата в помещението ще се повиши.
    B) Температурата в помещението ще се понижи.
    C) Температурата в помещението няма да се промени.
    ...

    X) Мастиката ще се пресече!
    Няма да питам кое е по-тежко: 1 kg желязо или 1 kg перушина.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •